Martens Centre

NOVÉ PLOTY 26 rokov po páde železnej opony

16.-17.11. 2015
Stará tržnica

Spomienkové podujatie pri príležitosti výročia Novembra 89 v bratislavskej Starej tržnici. V súčasnej situácii v Európe sa niektoré spomienky začínajú prelínať s realitou. Nové ploty vznikajúce na južných hraniciach Európy sú  v protiklade k strhávaniu plotov, ktoré kedysi tvorili železnú oponu. Mnohí v našej spoločnosti riešia dilemu – je symbolom slobody, za ktorú sme štrngali kľúčmi, strážiť ploty z našej strany hranice pred náporom utečencov, alebo pomáhať tým, ktorí vyčerpaní bez prístrešku stoja na opačnej strane plota? Nové ploty, ktoré vznikajú vnútri našej spoločnosti, aj nové ploty, ktoré vznikajú medzi krajinami v Európe, sú preto leitmotívom spomienkového podujatia NOVÉ PLOTY v Starej tržnici.

Program

PONDELOK 16.11.

od 15:00 výstava NOVÉ PLOTY / Tomáš Rafa, Jozef Jakubčo, Michal Jašek

Výstava bude prístupná verejnosti 16.-17.11. od 15.00 do 22.00

18:00 vernisáž výstavy, diskusia s autormi a ich hosťami

Traja slovenskí fotografi Tomáš Rafa, Jozef Jakubčo a Michal Jašek fotili stavanie múrov a plotov v Európe v najširšom rozmere. Začínajúc plotmi v rómskych osadách a končiac plotmi na maďarsko-srbských a srbsko-chorvátskych hraniciach. Spolu s nimi bude diskutovať aj reportérka Timea Beck a aktivista Marek Kapusta, ktorí na južných hraniciach Európy tiež strávili niekoľko dlhých dní. Moderuje Lucia Štasselová. Výstavu slávnostne otvorí Magda Vášáryová.

19:30 koncert, Longital (SK)

UTOROK 17.11.

15:00 Stredoeurópske fórum „Znovurozdelená Európa“

Stará a nová Európa sa začínajú od seba znovu vzďaľovať - tentoraz celkom spontánne. Ako sa to mohlo stať? Aké sú príčiny a aké môžu byť následky?

Diskusný panel v spolupráci s o.z. Projekt Fórum, www.ceeforum.eu

Moderuje Wojciech Przybylski, šéfredaktor magazínov Eurozin a Res Publica (PL)

1. panel

Európa ešte nezažila ťažší moment ako dnes. Ako ho zvládnuť?

Diskutujú: Robert Menasse, spisovateľ a filozof (AT), Martin M. Šimečka, novinár a spisovateľ (SK), Benjamin Tallis, politológ a šéfredaktor magazínu "New Perspective" (GB)

2. panel

Naša časť Európy sa znovu, tentoraz spontánne, vzďaľuje Západu. Ako sa to mohlo stať?

Diskutujú: Soňa Szomolányi, politologička (SK), Werner Fasslabend, člen Akadmickej rady Martens Center a bývalý minister obrany (AT), László Rajk Jr., politický aktivista (HU)

18:00 Na úteku s Havranom

Diskusia s Michalom Havranom a jeho hosťami na tému „Cez ktoré hranice sa nedá prejsť, pred čím nedokážeme uniknúť a v akej Európe žijeme.”

Hosťami Michala Havrana budú sociologička a bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová, spisovateľ a publicista Michal Hvorecký, novinár a komentátor Marián Leško a spoluzakladateľ Esetu Miroslav Trnka.

20:00 koncert, Marián Varga

SPRIEVODNÉ PODUJATIA 16.-17.11.

Projekcia filmu Billa Emmotta "Veľká skaza Európy" z produkcie BBC . Film je provokačnou projekciou jedného z možných scenárov vývoja Európskej únie. Odohráva sa v budúcnosti po kolapse EÚ, spája v sebe prvky dokumentu a fikcie a je sondou do dnešnej krízy identity európskeho kontinentu. 

Vstup do Starej tržnice na všetky akcie NOVÉ PLOTY je voľný!

kontakt: info@ozscene.sk

Plagát akcie NOVÉ PLOTY 26 rokov po páde železnej opony

© 2013-2015 November89. Web používa redakčný systém SwiftSite od spoločnosti ELET.